Διοίκηση και Στελέχωση

Διοίκηση και Στελέχωση Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς

Διοικητικό Συμβούλιο ΠΙΟΠ
Πρόεδρος: Σοφία Στάϊκου
Αντιπρόεδρος:  Κωνσταντίνος Γεωργίου
Γενικός Γραμματέας:  Δημήτριος Κουνελάκης
Ταμίας:  Κωνσταντίνος Πασχάλης
Μέλη:  Διονύσιος Ζήβας, Σοφία Χηνιάδου-Καμπάνη, Βρασίδας Ζάβρας


Διευθύντρια ΠΙΟΠ
Αλεξάνδρα Ράπτη


Επιστημονικός Σύμβουλος ΠΙΟΠ
Κώστας Καρτάλης, Καθηγητής Ε.Κ.Π.Α.


Υπηρεσία Μουσείων
Ανδρέας Λαπούρτας (Προϊστάμενος)
Μαρία Βενιζελέα
Κωστής Καλαποθάκης
Άννα Καλλινικίδου
Κώστας Κούστας
Γιώργος Μαρινόπουλος
Ευστράτιος Σταυρουλάκης
Αλεξάνδρα Τράντα
Ναντίνα Κυριαζή (Σύνδεσμος Γραφείου Θεσσαλονίκης)

 

Τεχνική Υπηρεσία
Μελίνα –Δάφνη Ζούμπου  (Προϊσταμένη)
Γιώργος Παπασταυρίδης
Μαρία Χούντα


Υπηρεσία Εκδόσεων
Ουρανία Καραγιάννη  (Προϊσταμένη)
Μαρία Δασκαλάκη
Ανδρέας Παππάς


Υπηρεσία Ερευνητικών και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων
Χρίστος Ρίγγας (Προϊστάμενος)
Ντορίνα Μοσχονά
Σπύρος Σουβλάκης
Μαρία Φασουλά

Υπηρεσία Διοικητικής και Οικονομικής Υποστήριξης
Σπύρος Παπαντωνίου (Προϊστάμενος)
Γιώργος Καπόλας
Μαρία Κασμά
Άννα Σαραφοπούλου
Διονυσία Σουλήρα
Αφροδίτη Τεοπούλου


Υπηρεσία Πληροφορικής και Ψηφιακών Εφαρμογών
Φώτης Αλεβίζος (Προϊστάμενος)

Κωνσταντίνος Μελαδάκης


Υπηρεσία Ιστορικού Αρχείου
Ελένη Μπενέκη (Προϊσταμένη)
Χρυσόστομος Αυγερόπουλος
Μοχάμεντ Αράμπ Αμπούς
Στυλιανή Βαζαίου
Βαγγέλης Έξαρχος
Κατερίνα Ζιόβα
Σοφία Καρδαμύλα
Γεώργιος Κυράτσος
Κωνσταντίνα Κωνσταντοπούλου
Ιφιγένεια Λελοβίτη
Γεωργία Ματθάνα
Τερέζα Παναγοπούλου
Δημήτρης Ραμαντάνογλου
Παναγιώτα Σκλαβενίτη
Ευάγγελος  Στεργίου
Σοφία Ταγκούλη
Βασιλική Τουρβά
Λεωνόρα Τριανταφυλλοπούλου
Γεώργιος Τσάφας


Βιβλιοθήκη
Χρύσα Νικολάου (Προϊσταμένη)
Θεοδώρα Ευαγγέλου
Βασιλική Τύρλα


Γραφείο Τύπου
Νιόβη Λακοπούλου


Γραμματεία ΠΙΟΠ
Χριστίνα Απέργη
Μαρία Κοψαύτη


Κατάστημα ΠΙΟΠ (Στοά Σπυρομήλιου)
Αγγελική Koμινάκη
Ελένη - Χρυσηίδα Παπαρρηγοπούλου
Σοφία Σκούταρη

 

Κατάστημα ΠΙΟΠ Θεσσαλονίκης (Συνεδριακό Κέντρο Τράπεζας Πειραιώς)
Αγγελική Τζιμπιλή
Μαρία Χανιώτου


Δίκτυο Μουσείων ΠΙΟΠ

Μουσείο Μετάξης, Σουφλί
Δήμητρα Δημισκίδου (Τοπική Διαχειρίστρια)
Αχιλλέας Αλεξούδης
Βασιλική Καράκη
Ευάγγελος Μπράτσας 


Υπαίθριο Μουσείο Υδροκίνησης, Δημητσάνα
Ήρα-Χριστίνα Παπαδοπούλου (Τοπική Διαχειρίστρια)
Νικόλαος Καλπακής
Κωνσταντίνος Κουμπούνης
Κωνσταντίνα Πασιαλή
Μαρία Πολυγένη


Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού, Σπάρτη
Γιάννης Μπαγιώκος (Τοπικός Διαχειριστής)
Δημήτριος Βύρης
Παναγιώτης Γαλάτας
Μαρία Καπετανέα 


Μουσείο Βιομηχανικής Ελαιουργίας Λέσβου 
Διαμάντω Παπαδοπούλου (Τοπική Διαχειρίστρια)
Παναγιώτης Αγουρόγιαννης
Μαριάνθη Πολυχρόνου
Δημήτριος Τσαμουρτζής

Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Ν. & Σ. Τσαλαπάτα, Βόλος
Κωνσταντίνα Δαμιανάκου (Τοπική Διαχειρίστρια)
Δημήτριος Δημητρόπουλος
Κωνσταντίνος Ζεμπίλας
Αναστασία Κουτσοπούλου
Βαλεντίνα Σιέχου

Μουσείο Μαρμαροτεχνίας, Τήνος
Γιάννης Μιχαήλ (Τοπικός Διαχειριστής)
Κωνσταντίνα Γκρίντζαλη (Τοπική Διαχειρίστρια)
Μαγδαληνή Δελλατόλα
Αικατερίνη Λαμέρα
Μηνάς Μαραβέλλιας

Μουσείο Περιβάλλοντος Στυμφαλίας
Αγλαϊα Κιουρκτσόγλου  (Τοπική Διαχειρίστρια)
Δήμητρα Δουγένη
Σμαρούλα Θανοπούλου
Σπύρος Κόλλιας


Μουσείο Μαστίχας Χίου
Δημήτρης Γαβαλάς (Τοπικός Διαχειριστής)
Βασίλειος Βιγκάκης
Ειρήνη Μαστροπαύλου
Αναστάσιος Μερεσεντζής
Γεώργιος Χαμπέρης
Αργυρώ Χαρίτου


Μουσείο Αργυροτεχνίας
Αγνή Δρίμτζια  (Τοπική Διαχειρίστρια)
Αικατερίνη Άλφα
Έλλη Δριγκοπούλου
Παναγιώτα Τζελέτα
Γιώργιος Τζουμερκιώτης


Τεχνικό Συμβούλιο του Ιδρύματος 
Πρόεδρος: Μαργαρίτα Γραφάκου, αναπληρώτρια καθηγήτρια Ε.Μ.Π.
Μέλη:        Μελίνα-Δάφνη Ζούμπου, Αρχιτέκτων-Μηχανικός
Γεώργιος Παπασταυρίδης, Μηχανολόγος Μηχανικός
Ανδρέας Γερακάκης, Αρχιτέκτων-Μηχανικός εκπρόσωπος ΣΑΤΕ