Διοίκηση και Στελέχωση

Διοίκηση και Στελέχωση

Διοίκηση και Στελέχωση Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς

Διοικητικό Συμβούλιο
Πρόεδρος:  Χαντζηνικολάου Γεώργιος
Αντιπρόεδρος: Μπεράχας Σολομών
Γενικός Γραμματέας:  Καραμουσαλής Γεώργιος
Ταμίας:  Πασχάλης Κωνσταντίνος
Μέλη: Κορμάς Γεώργιος, Κουτεντάκης Βασίλειος,  Μπούκη Αγγελική


Διευθύντρια
Ράπτη Αλεξάνδρα

Επιστημονικός Σύμβουλος
Καρτάλης Κώστας, Καθηγητής Ε.Κ.Π.Α.

Γραφείο Τύπου
Λακοπούλου Νιόβη

Marketing & Εμπορική Διαχείριση
Koυτράκη Βίκυ (Υπεύθυνη)
Κούστας Κώστας
Μαρινόπουλος Γιώργος
Σταυρόπουλος Χρήστος
Koμινάκη Αγγελική (Κατάστημα ΠΙΟΠ Αθήνας )
Σκούταρη Σοφία (Κατάστημα ΠΙΟΠ Αθήνας )
Τζιμπιλή Αγγελική (Κατάστημα ΠΙΟΠ Θεσσαλονίκης )
Χανιώτου Μαρία (Κατάστημα ΠΙΟΠ Θεσσαλονίκης )

Γραμματεία
Κοψαύτη Μαρία
Μύρκου Δέσποινα


Υπηρεσία Μουσείων

Λαπούρτας Ανδρέας (Προϊστάμενος)
Βενιζελέα Μαρία
Καλαποθάκης Κωστής
Καλλινικίδου Άννα
Κυριαζή Ναντίνα (Γραφείο Θεσσαλονίκης)
Μοσχονά Ντορίνα
Σουβλάκης Σπύρος
Τράντα Αλεξάνδρα

Υπηρεσία Εκδόσεων
Καραγιάννη Ουρανία  (Προϊσταμένη)
Απέργη Χριστίνα
Δασκαλάκη Μαρία
Παππάς Ανδρέας

Υπηρεσία Ερευνητικών και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων
Ρίγγας Χρίστος (Προϊστάμενος)
Ζιόβα Κατερίνα
Τασιοπούλου Ελεάνα

Υπηρεσία Ιστορικού Αρχείου
Μπενέκη Ελένη (Προϊσταμένη)
Αμπούς Αράμπ Μοχάμεντ
Βαζαίου Στέλλα
Έξαρχος Βαγγέλης
Καρδαμύλα Σοφία
Κυράτσος Γιώργος
Κωνσταντοπούλου Κωνσταντίνα
Λελοβίτη Ιφιγένεια
Ματθάνα Γεωργία
Παναγοπούλου Τερέζα
Παπαθανασίου Μάριος
Ραμαντάνογλου Δημήτρης
Σκλαβενίτη Παναγιώτα
Στεργίου Βαγγέλης
Ταγκούλη Σοφία
Τουρβά Βασιλική
Τριανταφυλλοπούλου Λεωνόρα

Υπηρεσία Βιβλιοθήκης
Νικολάου  Χρύσα (Προϊσταμένη)
Ευαγγέλου Δώρα
Τύρλα Βάσω

Υπηρεσία Πληροφορικής και Ψηφιακών Εφαρμογών
Αλεβίζος Φώτης (Προϊστάμενος)
Αυγερόπουλος Χρυσόστομος
Μελαδάκης Κωνσταντίνος

Υπηρεσία Διοικητικής και Οικονομικής Υποστήριξης
Τριάντος Βασίλης (Προϊστάμενος)
Καπόλας Γιώργος
Κασμά Μαρία
Σαραφοπούλου Άννα
Σουλήρα Διονυσία
Τεοπούλου Αφροδίτη

Τεχνική Υπηρεσία
Χούντα Μαρία(Προϊσταμένη)
Καστανά Χάρις
Σταθάκης Μιχάλης



Δίκτυο Μουσείων

Μουσείο Μετάξης, Σουφλί
Δημισκίδου Δήμητρα (Τοπική Διαχειρίστρια)
Δερμεντζή Παναγιώτα
Καράκη Βάσω
Πεχλεβάνη Μαρία

Υπαίθριο Μουσείο Υδροκίνησης, Δημητσάνα
Παπαδοπούλου Ήρα-Χριστίνα (Τοπική Διαχειρίστρια)
Καλπακής Νίκος
Κουμπούνης Κώστας
Πασιαλή Κωνσταντίνα
Πολυγένη Μαρία

Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού, Σπάρτη
Μπαγιώκος Γιάννης (Τοπικός Διαχειριστής)
Βύρης Δημήτρης
Γαλάτας Παναγιώτης
Καπετανέα Μαρία

Μουσείο Βιομηχανικής Ελαιουργίας Λέσβου 
Παπαδοπούλου Μαντώ (Τοπική Διαχειρίστρια)
Καγιαρός Δημήτρης
Πολυχρόνη Μαριάνθη
Τσαμουρτζής Δημήτρης

Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Ν. & Σ. Τσαλαπάτα, Βόλος
Δαμιανάκου Κωνσταντίνα (Τοπική Διαχειρίστρια)
Δημητρόπουλος Δημήτρης
Ζεμπίλας Κώστας
Κουτσοπούλου Νατάσσα
Σιέχου Βαλεντίνα

Μουσείο Μαρμαροτεχνίας, Τήνος
Μιχαήλ  Γιάννης (Τοπικός Διαχειριστής)
Δελλατόλα Μάγδα
Λαμέρα Κατερίνα
Περαντάκου Ειρήνη

Μουσείο Περιβάλλοντος Στυμφαλίας
Κιουρκτσόγλου Αγλαϊα (Τοπική Διαχειρίστρια)
Δουγένη Δήμητρα
Θανοπούλου Σμαρούλα
Κόλλιας Σπύρος

Μουσείο Μαστίχας Χίου
Παϊδούση Ελένη (Τοπική Διαχειρίστρια)

Βιγκάκης Βασίλης
Μαστροπαύλου Ειρήνη
Μερεσεντζής Αναστάσιος
Χαμπέρης Γιώργος
Χαρίτου Αργυρώ

Μουσείο Αργυροτεχνίας
Δρίμτζια Αγνή  (Τοπική Διαχειρίστρια)
Άλφα Κατερίνα
Δριγκοπούλου Έλλη
Τζελέτα Παναγιώτα
Τζουμερκιώτης Γιώργος

Τεχνικό Συμβούλιο του Ιδρύματος 
Πρόεδρος: Γραφάκου Μαργαρίτα, αναπληρώτρια καθηγήτρια Ε.Μ.Π.
Μέλη:         Γερακάκης Ανδρέας, Αρχιτέκτων-Μηχανικός εκπρόσωπος ΣΑΤΕ